Adıyaman Şehir Rehberi

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman, büyük medeniyetlerin bir arada savaşmadan yaşamayı başardığı ender topraklardan. Özellikle yaz mevsimlerinde yerli ve yabancı on binlerce turistin akınına uğrayan tarihi eserleri, huzurla buluşmanızı sağlayan doğal güzellikleri ve tabii ki unutulması mümkün olmayan yerel lezzetleriyle Adıyaman, büyük sürprizleri bünyesinde barındırıyor. Adıyaman şehir merkezinde güler yüzlü insanların misafirperverliği ile karşılaşacak, Oturakçı Pazarı gibi noktalarda da Adıyaman’da alışveriş yapmanın keyfini, el işi ürünlerle çıkaracaksınız. Tabii Adıyaman restoran ve kafeleri de yerel lezzetleri ve sunumlarıyla tatilinizi unutulmaz kılacak.

Adıyaman’ a seyahat söz konusu olduğunda yerel lezzetler bile yeterli oluyorken, şehir bundan çok daha fazlasını sunuyor. Dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en iyi şekilde izlenebildiği birkaç noktadan biri olan Nemrut Dağı, farklı yamaçlarında bulunan eşsiz heykelleri, anıtsal mezarları ve diğer eserleriyle geçmişe tarifsiz bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Çıkacağınız bu yolculukta yalnızca Nemrut değil, Perre Antik Kenti, Arsemia Antik Kenti, Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Gümüşkaya Mağaraları ve çok daha fazlası sizi bekliyor olacak. Adıyaman seyahatiniz ile Anadolu medeniyetlerinin binlerce yıl boyunca birleştiği noktalardan birini yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Çünkü Adıyaman’ın her köşesi, tarihin başka bir dönemine şahitlik ediyor.


Tarihi M.Ö. 40 bin yılına kadar uzanan Adıyaman’ın ev sahipliği yaptığı medeniyetler arasında Hititler, Frigler, Asurlular, Kommagene Krallığı, Helen Krallığı ve Roma İmparatorluğu bulunuyor. Her medeniyet de kendinden bir parçayı, Adıyaman toprakları aracılığıyla insanlığa armağan edince ortaya kültürlerin harmanlandığı eşsiz bir şehir çıkıyor. 12. yüzyılda başlayan Türk akınları ile birlikte yeni bir kimlik de kazanmaya başlayan Adıyaman’ın 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olmasıyla yeni bir dönem de başlamış oluyor.

Adıyaman'da Ulaşım


40 bin yıllık insanlık tarihinin kültür birikimi, sanat eserleri ve yapılarıyla adeta dev bir müze olan Adıyaman için uçuşlar, İstanbul Atatürk havaalanından haftanın 7 günü, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından haftanın belirli günleri direkt bazı günlerinde ise Ankara aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Ankara’ dan haftanın 7 günü Adıyaman’ a  uçabilirsiniz, uçuş süresi ise 1 saat 10 dakika,  İstanbul-Adıyaman arası uçuş ile 1 saat 50 dakika. Adıyaman Havaalanı şehir merkezine oldukça yakın olduğu için Adıyaman’a ulaşım konusunda oldukça rahat edeceksiniz. Şu an için ilimize hizmet veren havayolu firmaları THY-Anadolujet ve Pegasus…

Otobüs seyahati düşünenler için ise Adıyaman Ünal Turizm, Gülaras Turizm, Kahta Petrol Turizm ve Metro Turizm, Adıyaman’ a hizmet veriyor.

Adıyaman’da şehir içi ulaşım ise ağırlıklı olarak belediye otobüsleri aracılığıyla karşılanıyor. Adıyaman toplu taşıma sisteminde kullanılan Adıyaman seyahat kartının adı ise Yamankart. Bunun dışında dilerseniz taksi ve dolmuşları da şehir içi ve ilçeler arası ulaşımda kullanabilirsiniz. Ayrıca Elazığ-Adana tren hattı da Gölbaşı ilçesinden geçiyor. Atatürk Barajı üzerinde de feribot seferleri düzenleniyor.
 

Görseller